Sağlık
Giriş Tarihi : 16-09-2021 11:09   Güncelleme : 16-09-2021 11:09

Boğaz şişmesine ne iyi gelir, nasıl geçer?

Boğaz şişmesine ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer? Evde boğaz ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir? Özellikle kış aylarında çokça yaşanan bu durum basit bir sorun gibi görülse de aşırı derece de ağrıya yutkunma da zorlanmaya ve hatta vücutta ateşlenmeye neden olmaktadır. Böyle bir durumda soğuk ve çok sıcak içeceklerin tüketiminden uzak durmalısınız. Ilık içecekler tüketimini arttırmalı ve asitli içecek tüketimini kesmelisiniz. Boğaz şişmesi halinde ilk olarak ada çayı tüketilmelidir. Kaynayan su içine 2-3 tutam ada çayı atarak ada çayını demleyin. Ardından 2 defa ağızda gargara yapın. Sonrasında ise günde 1 bardak ada çayını ılık olarak tüketin. Ada çayı içinde ki madde sayesinde hem boğaz şişmesi sorununuz son bulacak hem de eğer iltihaplanma varsa bu sorun ortadan kalkacaktır.

Boğaz şişmesine ne iyi gelir, nasıl geçer?

Boğaz Şişmesi Nasıl geçer

Boğaz şişmesi durumunda diğer bir yöntem ise zeytinyağı ve soğandır. Son derece doğal olan bu uygulama sayesinde boğazda ki şişme ve şişmeye bağlı olarak yaşanan ağrı hafifleyecektir. 1 adet soğanın suyunu iyice sıkıp ardından 1 yemek kaşığı sabah öğle ve akşam olacak şekilde tüketin. Ardından kalan soğanı zeytinyağı ile kavurup bir tülbentte düzgün biçimde yayarak serin ve sıkıca bağlayın. Ardından bu ılık lapayı boğazınıza yerleştirin ve yaklaşık yarım saat bekletin. Hem suyu hem de posası ile kısa zamanda boğaz şişmesi sorununuz ortadan kalkacaktır. Bu süreçte taze sıkılmış portakal suyu da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Haberimiz tedavi amaçlı olup, kullanılan besinlere karşı alerjiniz varsa ya da boğaz ağrınız bu belirtilen yöntemlerle hafiflemiyor ya da azalmıyorsa mutlaka uzman hekime tedavi olmanızı öneririz.