Sağlık
Giriş Tarihi : 16-09-2021 12:01   Güncelleme : 16-09-2021 12:01

Boyun tutulması neden olur, boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Boyun tutulması neden olur, boyun tutulmasının sebepleri nelerdir? Boyun tutulması en hızlı nasıl geçer, boyun tutulmasına ne iyi gelir evde çözüm var mı, boynum tutuldu ne yapmam gerekiyor, boyun tutulması ne kadar sürer? Boyun tutulması için krem yerine neler yapılabilir, tedavisi nasıl olur? İşte bu rahatsızlıkla ilgili merak edilenler...

Boyun tutulması neden olur, boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Yanlış egzersizler, gün içinde yapılan ani hareketler, ağır kaldırma, soğukta kalma ve terlemeye bağlı boyun tutulmaları oldukça sık görülen bir problemdir. Her ne kadar basit bir sorun gibi görülse de boyun tutulmaları günlük işlerin aksaması ile sonuçlanabilmekte bunun yanı sıra birey çok fazla ağrı yaşarken hareket kısıtlılığına da neden olabilmektedir. Boyun tutulması halinde ilk yapılacak işlem sıcak bir duş olmalıdır. İlk olarak bölgeye sıcak su uygulaması yapılır. Bu uygulama sayesinde bölge ısınır ve rahatlar. Duş sonrası bölge sıcak tutulmalıdır. Bu şekilde ısı kaybı olmaz ve bölgede ki kaslar gevşeyerek tutulma çözülür. Bunun yanı sıra çok sert olamamak koşulu ile ufak dokunuşlar ile bölgeye masaj yapılmalıdır.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Bölgeyi ısıtmak ve hareket kabiliyeti sağlama açısından küçük ısınma hareketleri uygulanmalıdır. Boyun önce 5 defa öne sonra 5 defa arkaya olacak şekilde hareket ettirilir. Sonrasında aynı şekilde sol ve sağa yatırılır. Uygulama sırasında yavaş ve dikkatli olunmalıdır. Diğer bir yöntem ise eczanelerden bilgi alınarak ağrı kesici ve kas gevşetici kremlerin uygulanmasıdır. En yakın eczaneden reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ve kas gevşetici kremleri alarak bölgeye doğru biçimde uygulayabilirsiniz. Hem ısınma hareketleri hem sıcak kompres hem de kremlerin etkisi ile birlikte boyunda ki tutulma kısa sürede geçecek ve hareket kabiliyeti sağlanabilecektir.