Sağlık
Giriş Tarihi : 26-09-2021 18:55   Güncelleme : 26-09-2021 18:55

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığına yol açan nedenler nelerdir? Burun tıkanıklığının belirtileri nelerdir ve teşhisi nasıl yapılır? Burun tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır ve daha birçok merak ettiğiniz konu haberimizde.

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Burun, insanın en önemli organlarından bir tanesidir. Çünkü burun, soluk alıp vermede çok önemli bir görev üstlenmektedir. Bundan dolayı sağlıklı bir vücuda sahip olmak için burun sağlığı çok önemlidir. Fakat burun tıkanıklığı rahatsızlığı birçok hastalığa neden olabilen bir septomdur. Öyle ki, burun tıkanıklığı birçok insanın derdi olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık, bazı zamanlar kişiyi çok rahatsız ederek günlük yaşam kalitesini düşürmektedir. Özellikle kış aylarında, mevsimsel geçişlerde ve kulak, burun, boğaz (kbb) hastalıklarında fazlaca rastlanan burun tıkanıklığı hem yetişkinlerde hem de küçük çocuklarda yaşam kalitesi ile sağlığın olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır.

Burun, dışarıdan alınan hava, akciğerlere varmadan bu havanın burun tarafından ısıtılması, nemlendirilmesi ve temizlenmesi işlemini yapar. Aslında burada burun klima görevi yapmaktadır. Bundan dolayı akciğer sağlığı daha doğrusu vücudun genel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Burun tıkanıklığı, değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen tıbbi belirtidir. Kısaca, burun tıkanıklığı, burnun önemli işlevlerinden biri olan soluma işleminin, yukarıda arz edilen faktörlerin yerine getirilememesi durumunda burun tıkanıklığı meydana gelir.

Burun Tıkanıklığa Yol Açan Nedenler Nelerdir?

Burun tıkanıklığa yol açan nedenlerin başında bir takım hastalıklar vardır. Bu hastalıkların başında nezle, grip gibi hastalıklar gelmektedir. Ama ilk olarak kemik ve kıkırdak yapısının ya da kemik eğriliklerin olmasını ifade edebiliriz. Daha sonra anatomik, iltihap ya da bir tümör burun tıkanıklığına yol açabilir. Bunların yanı sıra burun tıkanıklığına yol açan hastalıklar ise şunlardır.

 • Septum Deviasyonu yani burun orta bölgesinde bulunan bölmenin bir veya iki tarafa doğru eğilmesidir.
 • Konka Hipertrofisi diğer bir ifadeyle burunda bulunan etlerin büyümesidir
 • Allerjik Rinite bağlı olarak burun içinde et büyümesi yapmaktır.
 • Burnun arka bölümünde yer alan geniz etinin büyümesidir. Özellikle geniz eti çocuklarda daha çok görülür. Genel olarak geniz eti küçük bir operasyonla alınır.
 • Nasal Polip hastalığına bağlı büyük çapta et büyümesidir.
 • Kişinin burnun doğuştan dar olmasıdır.
 • Burun boşluğunda bulunan tümörler.

Burun Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı her ne kadar birçok insan için küçük bir hastalık gibi görülse de insan yaşantısını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Zaman ilerledikçe de bu hastalık kişiyi bir hayli zora sokmaktadır. Burun tıkanıklığının belirtileri ise şunlardır.

 • Ağızdan nefes alıp vermek
 • Geceleri ağzı açık olarak uyumak
 • Horlamak
 • Devam eden ve bitmeyen yorgunluk
 • Ağız kuruluğu ve boğaz enfeksiyonları
 • Burunda kuruluk
 • Burunda kaşıntı
 • Hapşırma

Burun Tıkanıklığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Burun tıkanıklığın anlaşılması için ilk etapta muayene edilmesi gerekmektedir. Çünkü burun tıkanıklığı ancak bir doktor muayenesi ile daha iyi teşhis edilmektedir. Bu muayene esnasında doktor endoskopik bir işlem gerçekleştirilir. Ama genel olarak burun tıkanıklığının teşhisi muayene sonucunda belirlenir. Lakin bazı durumlarda burun tıkanıklığı bilgisayarlı tomografi ve alerji gibi tetkikler ile teşhis edilebilmektedir.

Burun tıkanıklığının birçok belirtisi vardır. Bu burun tıkanıklığının belirtileri ise şunlardır.

 • Kişinin sürekli bir şekilde boğazı temizleme gereksinimi duyması.
 • Öksürmek
 • Bağ ağrısı çekmek
 • Geniz akıntısının olması
 • Konkanın şişme yapması

Bir çok kez burun tıkanıklığının kesin sebebi muayene ile anlaşılır ve herhangi bir tetkike gerek kalmaz. Ancak bazen bilgisayarlı tomografi, alerji testleri gibi tetkikler gerekebilir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun tıkanıklığının tedavisi değişiklik arz edebilir. Çünkü burada burun tıkanıklığına neden olan rahatsızlık farklıdır. İlk önce bu rahatsızlığının belirlenmesi gerekiyor. Bu belirlemeye göre de tedavi şekli ne ise o uygulanır.

Anatomik bir yapıdan kaynaklanan burun tıkanıkları varsa bu ancak ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Ama burun tıkanıklığı, bir enfeksiyona bağlı ise, bu enfeksiyonu yok edecek ilaç tedavisi olacaktır. Genel olarak antibiyotik ile bu sorun ortadan kaldırabilir. Ama sorun kronik ise bu cerrahi işlem gerekmektedir. Öte yandan burun tıkanıklığına bir alerji sebep oluyorsa, en ideal tedavi şekli alerjen yapan etkenlerden uzak durmak olacaktır. Burun etinden kaynaklanan bir tıkanma var ise bu durumda konkaların küçültülmesi yoluna gidilir. Bu da ancak ilaç tedavisi ile olmaktadır. Eğer ilaç tedavisi yeterli olmaz ise sonuçta ameliyat ile bur sorun ortadan kaldırabilir. Sonuç olarak ilk yapmanız gereken burun tıkanıklığı için bir doktora muayene olmanız en faydalı yol olacaktır.