Sağlık
Giriş Tarihi : 03-10-2021 09:53   Güncelleme : 03-10-2021 09:53

Trioid hastalığı nedir? Guatr belirtileri nelerdir?

Boynun her iki tarafında kelebek şeklinde yer alan bezlere tiroid bezi denir. Tiroid bezlerinin olması gerekenden az ya da çok çalışması, vücutta birçok dengenin bozulmasına ve insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır.

Trioid hastalığı nedir? Guatr belirtileri nelerdir?

Tiroid Bezinin Görevi Nedir?

 Tiroid bezinin en önemli görevleri vücudun hormonal dengesini korumak, vücuda alınan kalorinin dengeli bir şekilde harcanması ve enerji üretiminin sağlanmasıdır. Tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda kişinin metabolizması da yavaşlayarak kilo alımına ve bunun sonucunda da sağlığın bozulmasına yol açabilir.

Tiroid Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

 Tiroid bezinin az ya da çok çalışması sonucunda ortaya çıkan hastalığa tiroid hastalığı denir. Tiroid hastalığı temelde 2 türde incelenir: İyi Huylu Tiroid ve Kötü Huylu Tiroid.

İyi Huylu Tiroid Hastalıkları / GuatrGuatr olarak da bilinen iyi huylu tiroid rahatsızlığı tiroid bezlerinin büyümesi ya da küçülmesi sonucunda ortaya çıkan; tiroid bezlerinin etrafında yumurta şeklinde çıkıntıların oluşması sonucunda görülen tiroid hastalığıdır. Ortaya çıkan bu yumurtalara nodül ismi verilir. Bir hastada aynı anda tek nodül olabileceği gibi birden fazla da olabilir. Bu tür iyi huylu hastalığa nodüllü guatr ismi verilir. Bir diğer iyi huylu tiroid hastalığıysa tiroidin fazla hormon üretmesi durumudur. Bu hastalığın görülmesi durumundaysa tiroid fazla hormon üreterek vücudun hormonal olarak zehirlenmesine neden olmasıdır. Bir diğer iyi huylu tiroid hastalığı ise iltihaplı guatr olarak da bilinen haşimato rahatsızlığıdır. Bu hastalık tipinde tiroid bezleri, sahip olunan hormonları bir yabancı gibi görerek, onlarla savaşmaya yönelmiştir. Bu hastalık türünde hastanın tiroidleri aynı zamanda az ya da çok da çalışıyor olabilir.

Kötü Huylu Tiroid HastalıklarıTiroid kanseri de denilen kötü huylu tiroid hastalığında hastanın tiroid bezleri tamir edilemez şekilde rahatsızlanmışlardır. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu hastalık türü, vücutta gelişebilecek yeni kanser durumlarına da sebep olabilir. Çünkü vücudun gelişmesi, hormonal dengenin sağlanması noktalarında tiroid bezlerine oldukça çok ihtiyaç duyulur.

Tiroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

 Tuz Kullanımı: Tiroid hastalığı olan kişiler iyotlu tuz kullanıma dikkat etmelidirler. Özellikle zehirli guatr gibi tiroid bezlerinin fazla çalıştığı durumlarda iyotlu tuz tercih edilmemelidir.

Şeker Kullanımı: Unlu mamuller ve şeker kullanımı tiroid rahatsızlığı olan kişiler için oldukça sakıncalıdır. Kilo almaya sebep olan bu besin türleri, hormonların düzenli çalışmaması sonucunda kalıcı kiloya dönüşerek nefes alma, böbrek sorunları ve boşaltım sistemi bozukluklarına neden olabilir.

Ara Öğün: Tiroid rahatsızlığı olan kişiler ara öğünlerden kaçınmalıdırlar. Çünkü tiroid rahatsızlığı metabolizmanın dengeli ve düzenli çalışmasının önüne geçmektedir. Bu da ara öğünlerin tercih edilmemesini gerektirmektedir.

B12 Vitamini: Tiroid hastalığı yaşayan kişilerin B12 vitamini değerlerini düzenli olarak kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Eksikliği durumunda yaşanan sağlık sorunları tiroid hastalığı sonucunda oluşanlarla birlikte vücudun dirençten düşmesine ve kişinin halsizlik ve bitkinlik hissine kapılmasına neden olur.

Protein Kaynaklı Beslenme: Protein kaynaklı beslenme, tiroid hastalığıyla baş etmede en sık verilen doktor tavsiyesidir. Hayvansal besinlerden ve ayrıca protein kaynaklı besinlerden beslenmek vücut direncini arttırarak, kişinin daha sağlıklı yaşamasına katkı sağlar.