Sağlık
Giriş Tarihi : 17-10-2021 19:25   Güncelleme : 17-10-2021 19:25

Hünnap neye iyi gelir, faydaları ve yararları nelerdir?

Hünnap son yıllarda çok sık duyduğumuz meyvelerden biri oldu. Peki hünnap nedir, neye iyi gelir? Hünnap faydaları nelerdir? İşte merak edilenler...

Hünnap neye iyi gelir, faydaları ve yararları nelerdir?

Hünnap nedir, hangi vitamine sahiptir ve hünnap yemek nelere iyi gelir? Hünnap meyvesi hakkında merak edilenler ve hünnapın faydaları haberimizde...

Hünnap meyvesi, mucizevi bir şekilde turunçgillerden çok daha fazla miktarda C vitamini içermektedir. Bu nedenle vücut direncini arttırmakta büyük rol oynamaktadır.  Bu besinden 100 gr. tüketmek günlük c vitamini ihtiyacının yüzde 77’lik kısmını tek başına karşılayacaktır.

Bunun dışında kış aylarında tüketildiğinde hünnap meyvesi büyük ölçüde bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önlemektedir. Hünnap, içeriğindeki B6 vitamini sayesinde protein sentezlenmesinde de rol oynar. 100 gramında yaklaşık olarak 1. Gram protein bulunmaktadır.

Hünnap meyvesinin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hünnap, içeriğinde bol miktarda müsilajlı madde bulunmaktadır. Müsilajlı maddeler tükürük gibi sıvılarla temas ettiğinde şişmekte ve rahatlatıcı etki göstermektedir. Bu nedenle hünnap, boğaz ağrılarında boğazı yumuşatmak ve kaşıntıyı gidermek için kullanılabilmektedir.
  • Aşırı derecede alkol tüketimi ya da kan zehirlenmesi gibi hastalıklar geçirdikten sonra vücut içerisinde toksik madde çoğalmaktadır. Hünnap, toksik maddelerin vücudunuzdan uzaklaşmasını sağlayarak daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
  • Çeşitli vitamin ve mineral içeriğiyle hünnap, idrar yolu rahatsızlıklarında idrar söktürücü olarak kullanılabilmektedir.
  • Hünnap, yüksek miktarda su içeriği ile kabızlık tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Hünnap, ödem sökücü olarak da kullanılmaktadır. Bu işlev için kuru hünnap meyvesini çay şeklinde demleyip tüketmeniz yeterlidir.
  •