Sağlık
Giriş Tarihi : 23-10-2021 15:04   Güncelleme : 23-10-2021 15:04

Bebek ve çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür?

Bebek ve çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür? Ateşi düşürmek için doğal olarak hangi yöntemler uygulanmalıdır ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bebek ve çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür?

Yüksek ateş çocuklarda anne ve babaları çok tedirgin eden rahatsızlıkların başında gelmektedir. Yüksek ateş görüldüğünde doktora götürülüp acil müdahale gerekmektedir. Bu tarz vakalarda muhakkak doktora götürülmesi gerekmektedir.

Yüksek ateş genellikle 38 derecenin üzerinde vücut sıcaklığı yüksek ateş olarak kabul edilmektedir. Çocugunuzda eğer iştah azalması , huzursuzluk ve sürekli ağlama var ise hemen ateşini ölçmeniz gerekmektedir. Ateş ölçmek için dijital dereceler yardımı ile kolaylıkla ölçebilirsiniz.

Çocuklarda ateş ölçmek için : Vücuttaki ateş doğru ölçmek için bazı doğru noktalar olmaktadır. Vücuttaki ateşi dijital derece ile ölçüp elde edilen sonuçlar doğrultusunda gerekli müdahaleleri uygulamanız gerekmektedir. İlk ateşi ölçtükten sonra ateş düşürme yollarını uygulayıp tekrar yarım saat sonra bir ölçe yapmanız tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Ateş Ölçülecek Bölgeler

  • Kulak İçi ve Dil Altı
  • Anüs İçi ve Koltuk Altı

Çocuklarda eğer ateş 40 derce üstündeyse vede düşmüyorsa hiç vakit kaybetmeden hastaneye doktor gözetimine götürmeniz gerekmektedir. Bu tür ateşlenmeler havale belirtisi olabilir veya başka bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Telaşa kapılmadan hemen en yakın hastanede doktor gözetiminde muane edilmesi gerekmektedir.

Ateşliylen Çocugunuzun Üzerini Örtmeyin bu yöntem yanlış bir yöntemdir. Çok titreme olur ise havlu yada çarşaf örtebilirsiniz.

Ilık Duş İle Ateşi Düşürmek: Ateşi düşürmek için ılık su ile duş aldırırsanız ateşinin düşmesine yardımcı olursunuz.

Ancak dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır;

  • Leğen yada küveti ılık suyla doldurduktan sonra yaklaşık 15 dakika ılık suyun içinde oturtup yatmasına izin vermeyin ve kesinlikle tepesinden su dökmeyin bunun leğendeki suyu alıp banyo süngeri ile vucuduna sürün

Ateşi varken yüksek ateşi düşürmek için oda sıcaklığında su verilmesi tavsiye edilmektedir. Ateşden dolayı su kaybı olacağından dolayı bu eksiği kapatmak için çocugunuzu bebeğinizi zorlamadan oda sıcaklığındaki suyu biberonla içirmenizde fayda olacaktır.

Evde yapılan bu işlemlerden sonra yarım saat ara ile ateş ölçümü gözlemlenmelidir ve ateş düşmüyor ise hemen doktora götürmeniz gerekmektedir.

 

Umarız bu bilinen yöntemler çocugunuzun ateşi düşürmesinde faydalı olur. Bu tür durumlarda Mutlaka Hastaneye gitmeniz Gerektiğini Unutmayın!!!