Yaşam
Giriş Tarihi : 23-06-2022 15:15   Güncelleme : 23-06-2022 15:15

Schneider Electric Yorumluyor: Dijitalleşmede Edge Bilişim’in Rolü Daha Fazla Önem Kazanacak!

Güncel bir araştırma için dünya genelinde 1.000'den fazla BT uzmanı ve karar vericiden gelen yanıtlar, Edge Bilişim’in özellikle bağlı sistemlerin geleceğindeki önemini bir kez daha ortaya koydu.

Schneider Electric Yorumluyor: Dijitalleşmede Edge Bilişim’in Rolü Daha Fazla Önem Kazanacak!
Güncel bir araştırma için dünya genelinde 1.000'den fazla BT uzmanı ve karar vericiden gelen yanıtlar, Edge Bilişim’in özellikle bağlı sistemlerin geleceğindeki önemini bir kez daha ortaya koydu. 
  Dayanıklılığı ve bağlanabilirliği korumak için güvenli, güvenilir, esnek ve sürdürülebilir dijital operasyonlarda Edge Bilişim, kritik bir etkinleştirici konumunda yer alıyor.
  Bağlı operasyonlara geçişi desteklemek için gereken teknoloji kabiliyetlerinin tasarlanması, planlanması, kurulması ve sürdürülmesi konusunda; uygulama ve bakım için yetenekli bireylere erişim eksikliğinden yoğun kullanılan Edge altyapısının yönetimiyle ilgili sorunlara kadar birçok zorlukla karşılaşılabilir. 

 

Enerji yönetiminin dijital dönüşümü ve otomasyon konusunda lider konumda olan Schneider Electric, IDC tarafından yapılan “Dijital Öncelikli Bağlı Operasyonlarda Başarı” adlı araştırmanın sonuçları üzerinden dijital öncelikli dünyaya geçişin sağlanması konusunda Edge Bilişim’in gücünü vurgulayan açıklamalarda bulundu. Yayımlanan teknik makalede; sanayi, sağlık, eğitim ve diğer önemli sektörlerden 1000’den fazla IT ve operasyon uzmanının yanıtlarının yanı sıra, sanayi işletmeleriyle yapılan bir dizi kapsamlı görüşme ayrıntılı olarak anlatılıyor. Dünya genelindeki katılımcılar; Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık, Hindistan ve İrlanda’daki firmaları temsil ediyor. Ölçek olarak kuruluşlar, 100 ila 1000’den fazla çalışan aralığında yer alıyor. Yanıtlar; Edge yatırımlarına yön veren faktörler, Edge uygulamaları sırasında firmaların karşılaştıkları zorluklar, devam eden yatırımlardaki engeller ve Edge özelliklerini geleceğe hazır hale getirme konusunda stratejik önerilerle ilgili fikir veriyor. 

  

Teknik dokümanın Edge Bilişim ve Edge nokta dağıtımlarının, dijital öncelikli ve bağlantılı operasyonları mümkün kılmada oynadığı kritik rolü incelediğini ifade eden Schneider Electric Ticari Operasyonlar ve Küresel Kanallar, Kıdemli Başkan Yardımcısı Chris Hanley, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Kuruluşlar müşteriler için yeni veya geliştirilmiş deneyimler yaratmaya ve operasyonel olarak daha verimli olmaya, emniyet ve güvenliği artırmaya ve daha sürdürülebilir hale gelmeye çalıştıkça, dijital teknolojilere daha fazla yaslanıyor. BT uzmanlarının ve karar vericilerin uzak, bağlantılı, güvenli, esnek ve sürdürülebilir operasyonları desteklemek için Edge Bilişim yeteneklerini gelecekte daha fazla benimseyecekler. Edge Bilişim, dijital öncelikli paradigmanın en önemli kolaylaştırıcılarından biri. Aslında, Edge altyapısının en yaygın kullanım durumları, operasyonel ağı yerel olarak izlemek için siber güvenlik sistemlerinin yanı sıra, buluta getirmek için operasyonel verileri depolamak ve işlemek için siber güvenlik sistemlerini içeriyor.” 

 

Kuruluşlara bu iş yüklerini desteklemek için neden Edge bilişime yatırım yaptıkları sorulduğunda, katılımcılar "siber güvenliği artırmak" (50) ve "sistem esnekliği ve güvenilirlik sağlamak" (44) ifadelerini kullandı. Yine de kuruluşların Edge altyapılarının ve dolayısıyla bağlı operasyonlarının esnek ve güvenilir olmasını sağlamak için üstesinden gelmeleri gereken çeşitli zorluklar var. Edge Bilişim’in vaatlerine rağmen, birçok kuruluş bağlantı ve elektrik kesintisi endişelerini dile getiriyor. Aslında, ankete katılanların 32’si, Edge dağıtımlarında "bağlantı eksikliği veya yavaş bağlantı" yaşadığını da ifade etti. Ayrıca, 31’i, "60 saniyeden fazla süren bir elektrik kesintisi veya güç artışı" yaşadığını dile getirdi.

 

 

Dijital öncelikli bağlı operasyonlara geçiş sırasında aşılması gereken zorluklar 

Güvenlik: Operasyonları bağlarken fiziksel ve siber güvenlik endişeleri yüksektir. Bu endişe, bu yeni paradigma için uyarlanmış sistemler ve süreçler gerektirecektir. Ancak, buluta bağlandıktan sonra, operasyonel verilerin gücünden bir dizi yeni ve gelişmiş kullanım örneğini yönlendirmek için yararlanılabilir. Bu tür veriler, kuruluştaki işbirliğini geliştirebilir ve şirketlerin esnek, uzaktan operasyon yeteneklerine sahip olmalarını sağlarken işgücü verimliliği ile sonuçlanan uzaktan operasyon yeteneklerini etkinleştirebilir.
AdminAdmin