Spor
Giriş Tarihi : 08-11-2016 18:31

PFDK’dan Deniz Ateş Bitnel’e Şok Ceza

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Hakem Deniz Ateş Bitnel’e 60 gün hak mahrumiyeti verdi..

PFDK’dan Deniz Ateş Bitnel’e Şok Ceza

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), hakem Deniz Ateş Bitnel’e 60 gün hak mahrumiyeti verdi.
Hakem Deniz Ateş Bitnel’e, Merkez Hakem Kurulu Talimatı’nın 38/a fıkrasına aykırı eylemi nedeniyle FDT’nin 46/1. maddesi uyarınca 60 gün hak mahrumiyeti ile cezası verildi. Merkez Hakem Kurulu Talimatı’nın ilgili maddesinin içeriği şu şekilde:
"Geçerli mazereti olmadan ısrarlı olarak görev kabul etmeyen, müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik girişimlerde bulunan, sosyal yaşamı ve davranışları ile futbol camiasını küçük düşürecek tutum sergileyen, görsel, işitsel, yazılı (internet dahil) ve sosyal medyada futbol ve hakem yorumculuğu yapan, sosyal paylaşım sitelerinde milli, ahlaki ve sportif kültüre aykırı yazı, yorum ve paylaşımlarda bulunan kurul üyeleri hakem, gözlemci, mentör ve eğitimcilerin lisanları disiplin kurulları tarafından iptal edilebilir, hak mahrumiyeti cezası verilebilir."

NE OLMUŞTU
Hakem Deniz Ateş Bitnel, en son geçtiğimiz sezon Galatasaray ile Trabzonspor arasındaki maçı yönetmiş, karşılaşmada verdiği kararlarla spor camiası tarafından sıkça eleştirilmişti. Bitnel, maç ile ilgili Trabzon yerel basınına yansıyan röportajında, "Galatasaray - Trabzonspor maçındaki yardımcı hakemlerin hiçbiriyle daha önce çalışmadım. Yardımcılarım sebepsiz yere bu maçtan 1 gün önce değiştirildi. Hatalı kararların çoğu o yardımcıların yönlendirmesiyle oldu. Bu maçın görüntülerini daha sonra izlediğimde, bana ve Trabzonspor’a çok büyük oyun oynandığını net bir şekilde gördüm" ifadelerini kullanmıştı. Bitnel daha sonra ise, "Haberi yazan kişi ile dost ortamında görüştük. Ancak haberdeki sözler bana ait değil. Tamamına yakını çarpıtılmış. Nitekim haberi yazan kişiye de bu durumu ilettim" savunmasını yapmıştı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?
Öte yandan bu kararın lisans iptaline gitmediği, lisans iptali için 1 yıl içinde 3 defa ceza alması gerektiği öğrenildi. Hakem Deniz Ateş Bitnel, bu kararı tahkime götürür ise, 3 sonucun çıkabileceği belirtiliyor; Aynı cezanın onaylanması, tahkimin cezayı düşürmesi veya tahkimin bu cezayı arttırarak tecrübeli hakemin kariyerine son vermesi. Bir hakemin lisansının iptal olabilmesi için ise, bir defada 90 gün ceza alınması gerekiyor.
(İHA)

AdminAdmin